Sinagoge u Srbiji kojih više nema - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 20 od ukupno 20
  1. #16

    Odgovor: Sinagoge u Srbiji kojih više nema

    Kada je urađena nacionalizacija, nisu samo sinagoge dospele u ruke nove vlasti, već kompletna imovina Jevreja koji su nekada ovde živeli. Ne samo Jevreja, ne moram posebno da podvlačim šta je ljudima oduzimano u procesu nacionalizacije. A sa sinagogama se na žalost postupalo kao i sa svakim drugim objektom, kada već nisu shvatali verski značaj, žalosno je da nisu shvatali kulturno istorijski značaj tih građevina. Tako da je mnogo arhitektonskog blaga otišlo u nepovrat.

    Zemunsku sinagogu Jevreji pokušavaju da otkupe od Zemuna. Sinagoga je šezdesetih prodata gradu Zemunu kako bi bila korišćena kao kulturni centar, pa je devedesetih tu otvorena kafana. Nije to jedina sinagoga koja se tako koristi, u šapcu je jedna pretvorena u biblioteku pa je izložena propadanju.

    Što se tiče povraćaja uzurpirane imovine, to će se ljudi načekati u Srbiji, dok se takav zakon donese. Pokušajte samo da potražite šta je u procesu nacionalizacije oduzetu (samo u Beogradu!) i ko te objekte i površine danas koristi, pa će vam biti jasno...



  2. #17

    Odgovor: Sinagoge u Srbiji kojih više nema

    koliko truda oko sinagogi, .....bilo bi dobro se osvrnuti koliko crkava /katolickih i pravoslavnih/ je poruseno i prepusteno propadanju od svih mogucih rezima. judejska vera je bila i ostala prilicno minorna na nasim prostorima....



    e sad...bolje vise da ne pisem....svasta bih.....
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  3. #18

    Odgovor: Sinagoge u Srbiji kojih više nema

    Da se nadovežem na Wendelina, čuo sam da su nacisti porušili samo četiri sinagoge u Vojvodini, a komunisti posle rata preko 60.
    Drago mi je što sam našao ovu temu, pošto sam radio dosta na tome da se sinagoga u Bačkoj Palanci sačuva od zaborava. Bilo je jako teško doći do njenih slika. Bila je izgrađena 1806. i poživela je tačno sto pedeset godina.
    Evo spoljašnjosti i unutrašnjosti:



    Ako se neko posebno zanima za temu, na svom blogu sam detaljno obradio priču o Jevrejima u Bačkoj Palanci.

  4. #19

    Odgovor: Sinagoge u Srbiji kojih više nema

    Takodje su ti isti komunisti oduzimali Jevrejsku imovinu, postupajuci sa njom isto kao nacisti, samo sa drugacijim optuzbama.
    Postoji li neko kome komunisti nisu oduzimali imovinu pod raznim optužbama, osim balistima i ustašama?
    Njima su oduzimali crne košulje, i davali im partizanske uniforme.

    Sad će ispasti još kako je počinjen holokaust u Srbiji, od strane komunista, a poznato je da su oni maltretirali i srbe "kulake" i ekipu.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #20

    Odgovor: Sinagoge u Srbiji kojih više nema

    Citat rusty nail kaže: Pogledaj poruku
    koliko truda oko sinagogi, .....bilo bi dobro se osvrnuti koliko crkava /katolickih i pravoslavnih/ je poruseno i prepusteno propadanju od svih mogucih rezima. judejska vera je bila i ostala prilicno minorna na nasim prostorima....



    e sad...bolje vise da ne pisem....svasta bih.....
    Pa i nije baš
    pre drugog svetskog rata bilo je dosta Jevreja u Srbiji i Vojvodini, a o staroj KSHS i da ne govorimo
    većina bosanskih sevdalinki koje su muslimani preradili i prisvojili imaju poreklo u sefardskim pesmama
    i neke naše narodne pesme imaju jevrejske melodije
    Tekovine jednog naroda ne mere se samo materijalnom kulturom.
    Na žalost, ni mi koji smo najviše propatili od fašizma nismo ostali imuni na antisemitizam.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Praznici kojih više nema u kalendaru
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 16.07.2014, 22:51
  2. Darwin awards - iliti idioti kojih vishe nema
    Autor HLEBmaster u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 07.01.2010, 23:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •