Carska bara
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4

Tema: Carska bara

  1. #1

    Carska bara

    Ovako kažu (a u zagradama moja iskustva):

    Bara, a carska! Jedno od deset savršenih mesta" u Srbiji: carstvo ptica, netaknute prirode, u međurečju Begeja i Tise, tu je, nadomak glavnog grada. Tačnije, od beogradskih Terazija udaljena je 55 kilometra, kad se krene Zrenjaninskim putem preko Čente do Lukinog Sela, pitomog banatskog mesta nadomak Zrenjanina. Kad krenete ovim starim, ali solidnim drumom ne možete da pogrešite: putokazi su dobro postavljeni i uočljivi su. (Ne znam od kad su putokazi tu, ali šofer našeg autobusa je jedva pronašao skretanje, doduše nismo išli iz pravca Bgd).


    Carska bara se prostire na 447 hektara. Tu se gnezdi oko 250 vrsta ptica, od kojih su 140 stanarice, a 110 selice. One predstavljaju najveće bogatstvo ovog jedinstvenog rezervata i mnoge se nalaze u Crvenoj knjizi svetskih i evropskih ugroženih vrsta. U bari caruje svih osam vrsta evropskih čaplji i stoga je ova ptica izabrana za zaštitni znak rezervata. Tu su i lovišta na oko 7.000 hektara. Na livadama se love prepelice, a organizovano može da se krene u lov na srneću divljač, dok se divlje svinje love na terenima obraslim trskom i šumom.



    I u toj netaknutoj prnrodi, zaštićenoj od svih mogućih napada" čoveka raznoraznim hemikalijama - nema komaraca. Prosto je neverovatno da kraj tolikih vodenih površina nema tih krvopija, koje izletnicima na drugim mestima zagorčavaju život. Kako su nam objasnili ljubazni domaćnini, uništavaju ih žabe i punoglavci. Jednostavno rečeno, te kreketuše su jedan od predatora banatskih. No, i njih drugi jedu (ptice), a ove treći... Tako, priroda reguliše život u ovom carstvu.


    Carskom barom možete da šetate stazom dugom tri kilometra (e baš i ne može uvekm mi smo izgleda bili baksuzi, prvi mostić na koji smo naišli bio je srušen, i nije se moglo dalje), nasipom i drvenim trotoarima pažljivo, jer ima i trulih dasaka. Stazom zdravlja, kako je zovu. Ime je zaslužila ne toliko što je šetnja njom stvarno pravo zadovoljstvo, već zbog brojnih kopriva koje, ako ste neoprezni, mogu da vas ožare. Možete da se provozate brodićem sa tendom koritom starog Begeja (koji je taman odvezao turu kad smo mi stigli, a sledeća je bila tek za sat vremena, a u međuvremenu pljusak), koji je promenio tok, da iznajmite neko od sredstava za vožnju vodom, kopnom ili da prirodu posmatrate iz vazduha.

    Možete ovde i da jedete u restoranu hotela (teško, jer ako imaju naručenu grupu, ništa od jela...još ako sednete napolju a počne pljusak, zatvoriće vam suncobrane i kud koji mili moji). No mnogi praktikuju da dan u prirodi provedu uz kotlić, koji sami spremaju, uz svoj roštilj, ili da donesu jagnje pa ga na ražnju sami peku. Samo mora da se vodi računa o prirodi.


    I još jedno važno obaveštenje, boravak u prirodi ja ograničen na period od pet sati, ujutru do 22 časa. Ograničen je i broj gostiju na 30.000 godišnje kako se ne bi remetio život stanovnika Carske bare.
    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  2. #2

    Odgovor: Carska bara

    Sedam čuda Srbije
    Amazon u Banatu - Carska bara


    Carska bara dobila je naziv po vladarima koji su ovde lovili, ali ko god je ovde pripucao, nije dobro prošao: habzburški prestolonaslednik Rudolf se ubio, a nadvojvoda Franc Ferdinand i kralj Aleksandar Karađorđević su stradali u atentatima .


    Preko Carske bare preleću ptice iz cele Evrope, divlje guske dolaze čak iz Sibira, a nekada su u ovo međurečje Tise i Begeja pristizali i brojni plemići, kraljevi i carevi kao austrougarski prestolonaslednici Rudolf i Franc Ferdinand, grof Esterhazi, kralj Aleksandar Karađorđević... U Carskoj bari počela je i jedna velika karijera. Na otvaranju dvorca u Ečki današnjeg hotela Kaštel, kojeg je sagradio bogati Lazar Lukač 1820. godine svirao je devetogodišnji dečak po imenu Franc List.
    Od tada se u Kaštelu priređuju balovi i organizuje lov na divljač. Carevi habzburške monarhije bili su česti gosti u močvarama i šumama srednjeg Banata, pa je i bara po njima dobila naziv Carska. Neki od tih visokih gostiju koji su učestvovali u lovu u ovom današnjem rezervatu ptica, završili su tragično. Tu istorijsku činjenicu koriste i turizmolozi u Ribarskom gazdinstvu Ečka, koje se stara o rezervatu, da bi propagirali zaštitu prirode.



    Turistima uvek kažemo da ko god je ovde lovio od poznatih glava nije imao srećnu sudbinu. Janoš, sin Lazara Lukača, naslednik velikog imanja, izgubio je život u dvoboju. Sin Franje Josifa, prestolonaslednik Rudolf, ubio se u lovačkom dvorcu Majerling, a austrougarski nadvojvoda Franc Ferdinand koji je trebalo da ga zamenio na tronu, ubijen je u atentatu u Sarajevu. Franc Ferdinand bio je pravi zaljubljenik u naše krajeve, i često je dolazio u močvare kraj Begeja da lovi i da uživa u provodu u obližnjem dvoru u Ečkoj. Možda i zbog toga što se sa svojom izabranicom Sofijom venčao u ovdašnjoj katoličkoj crkvi.

    Najveća vrednost Carske bare je u raznovrsnosti: u močvarama, šumama i livadama živi veliki broj različitih vrsta ptica, pa je ovo i jedna od najbogatijih ornitoloških stanica u Evropi. Nalazi se na srednjoevropskom migracionom putu od severa Evrope ka Africi. U jesenjim mesecima velika jata ptica sleću na Carsku baru, neke vrste se odmaraju i po desetak dana i nastavljaju ka jugu, a neke, kao divlje guske iz Sibira, ostaju tu cele zime. Čak 45.000 njih prezimljava u Carskoj bari.
    neunistiva zlojebaba!

  3. #3

    Odgovor: Carska bara

    Carsku Baru znam odavno - još kad je bila samo jedna od niza bara kakvih po Vojvodini ima podosta. Dolazio sam na nju sa ekipom Instituta za biologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (gde mi je radio najbolji drugar, odavno pokojni od neke zaraze koju ptice prenose, a tada asistent) početkom 70-tih. Proučavali su ptičji svet a ja sam puškom pomagao da se te ptice izbliže prouče, premere, da se vidi koje su starosti, šta su pojele, kakvi ih paraziti naseljavaju i td. Nije to tada bila turistička destinacija. Možda mogu reći da sam i ja nekim sićušnim delićem doprineo da se naučno utvrdi ornitološka vrednost Bare i da se ona zaštiti.

    Ovako naučno obradjena i zakonom zaštićena, postala je interesantna za nestručnu javnost, pa je stigla i do prirodnih znamenitosti Vojvodine upisanih i u turističke mape.

    Moje slike su iz turističkog obilaska pre šest godina. Tada sam imao mali džepni digitalni aparat i memorijsku karticu smešnog kapaciteta spram kartica koje se sada koriste, što se i po slikama vidi. Nisam još stigao da tamo i unuke odvedem, a taman su sada stigli do uzrasta u kome će im to biti zanimljivo i poučno. Možda tada napravim kvalitetnije slike.


    Kao što se vidi, ovo je slikano 2004. Ako je nešto u medjuvremenu značajno promenjeno - izvestite.


    Brodić sa trščanom 'ciradom' kojim se ide u obilazak vodom - Starim Begejom.


    Posada






    Turističke putanje - vodom ili stazama - su ustvari pored Starog Begeja. Vodeno ogledalo same Carske Bare veoma se teško može videti zbog visoke i guste trske. Da bih slikao sliku ispod ovog teksta, morao sam se popeti na ne baš čvrstu ogradu.


    Na mestu gde su Bara i Stari Begej najbliži napravljen je vidikovac sa koga se može baciti pogled na vodu Carske Bare i selo Belo Blato, s druge strane Bare.




    Brodić plovi sporo da ne remeti tišinu i talasima ne uznemirava mnoštvo pripadnika živog sveta. Barske ptice i kornjače ne osećaju se ugrožene prolaskom brodića i možete ih gledati i izbliza.


    Na prostoru odakle polazi brod je napravljeno više nastrešnica pokrivenih trskom da se izletnici sklone od sunca.

    Turisti koji su stigli grupno naručili su 'kotlić' koji se krčkao dok su oni otišli na obilazak.


    Pored dolme sam zapazio ventil iz 1910. koji još uvek služi za održavanje željenog nivoa vode u obližnjem Ribnjaku Ečka.

    Ako obiđete drumom Carsku Baru stižete do sela Belo Blato. Selo je poznato građevinarima po proizvodima od trske. Gusta i visoka trska koja je ptičjem svetu pružila tako dobru zaštitu doprinosi egzistenciji ovog sela (iz koga se dalje nigde ne može). Iako je Belo Blato samo 12-13 km. od Zrenjanina, još sredinom 70-tih nije imalo stuju.

    Negde sam bio naišao na popis vetrenjača u Vovjodini. Ova u Belom Blatu nije bila na njemu, a nalazi se u krugu (sada privatne) fabrike za izradu proizvoda od trske.


    Inače, u blizini mesta odakle se kreće u obilaske je hotel Sibila (ime nosi po supruzi vlasnika kaštela u Ečki) pa se tamo može ručati, a i u samom Kaštelu u Ečki (koliko sam nedavno vido spolja, sada je to prilično skupo mesto).

    I usput, onako.

    ZOE unese podatak:
    Franc Ferdinand bio je pravi zaljubljenik u naše krajeve, i često je dolazio u močvare kraj Begeja da lovi i da uživa u provodu u obližnjem dvoru u Ečkoj. Možda i zbog toga što se sa svojom izabranicom Sofijom venčao u ovdašnjoj katoličkoj crkvi.
    Da li ste znali da je Sofija Futožanka? Od Futoških grofova Kotek je rodom.


    Kaštel u Ečki.

    Ako možete da planirate i birate vreme kada ćete otići do Carske bare, preporučujem kraj juna - prvu polovinu jula. Lokvanj i drugo ritsko bilje je u cvetu, mlade ptice se uče samostalnom životu, sve je bujno. I komarci naravno!

    Za grupne obilaske potrebno je rezervisati brodić. Ako idete van grupe, a nije vas mnogo, uvek postoji mogućnost da se nekoj od grupa priključite.

    PS:

    Naknadno se setih da sam slikao Carsku Baru i iz druge perspektive - sa Brega iznad Titela.

    U daljini je Zrenjanin.Na desnoj strani se vidi voda - Ribnak Ečka. Sredinom slike je traka žućkaste boje - suva trska (bio je početak aprila a nova trska još nije izrasla). Na levoj ivici slike, u toj žućkastoj traci se vidi (kad se malo uveliča) hala fabrike za preradu trske u Belom Blatu. Po sredini te trake tske se nazire voda - Carska Bara. Ispod trake trske zelenilo je šuma koja okružuje Stari Begej kojim se plovi do Bare, a početak te izletničke plovidbe je na desnoj strani slike u blizini one vode Ribnjaka Ečka.


    Kako je zemlja mala kada si na višljem!
    Poruku je izmenio nenad.bds, 27.02.2010 u 21:06 Razlog: PS

  4. #4

    Carska Bara

    Pozdrav svima!
    Da li je neko od Vas bio na Carskoj Bari?
    Kakvi su Vam utisci?
    Carska Bara

Slične teme

  1. Proširuje se Carska bara
    Autor Turkmenbashi u forumu Banat
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.11.2010, 21:39
  2. Obedska bara
    Autor Goga u forumu Srem
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 09.06.2009, 16:28

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •