Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Evo teme za - učenike i učitelje foto kursa, za one koji se ne stide što ne znaju i pitaju, vole da nauče, i za one koje ne mrzi da im pokažu i podele.

    Kako da uramim fotografiju?


    Videh malopre da Isahara još kuburi sa onim ramom, pa da uprostim i pomognem koliko mogu i umem, ako je uopšte na ovakav ram mislila, a možda neko još hoće isto to da nauči ovako jer npr ne voli programov help i tutorijale ili ne zna engleski (užas promiskuiteta), otom još veće dobro.

    Evo kako to uraditi u photoshopu na 2 načina:

    Prvi:


    Otvoriti photoshop, kliknuti na File - Open pa izabrati sliku koju hoćemo u ram. Onda na Image - Canvas Size i zameniti Widht i Height u pixele u padajućem meniju.




    Podesiti dimenzije Canvasa (Rama), povećati za isti broj, ako ram treba da bude svuda isti. Pošto je moja fotografija ovde dimenzija 564x423 pixela, ja sam za new size odredila +66 (da ne bude preširoko pa da izgleda kao umrlica) tj 630x489, pa kliknuti ok.




    I dobili smo paspartu iza fotografije:



    Sada klik na F7 da se otvori layer. Pojavio se desno i piše Background. Klikneš dva puta na njega da mu daš ime (tako je lakše, ja im uvek dajem imena po navici jer se pogubim u onom layer 1,2,3,4...), daš mu ime npr Đura i klikneš ok.



    Onda idemo na Layer - Layer style - Stroke



    Position namestiti na Inside u padajućem meniju, kliknuti dva puta na color (onaj crveni pravougaonik) da izabereš boju rama, izabereš crnu onim kružićem u paleti koja ti se prikaže, i gore gde je Size, cinculiraš onaj klizač kojim određuješ debljinu crnog rama, prvog, dok ti ostaje i paspartu. Možeš ga doterati i do fotografije ili je prekriti (videćeš kad budeš pomerala), kako god ti se sviđa. Ovde je klizač ostavljen na 18.



    Evo kako to izgleda nacinculirano:



    Klikneš na ok.



    Odeš na File - Save as i sačuvaš je kao jpg ako si zadovoljna I to je to



    E sad, ovo je brži način, ako je u pitanju jedna fotografija koju želiš da staviš u ram pa šalješ, lepiš negde itd... ali ako imaš 30 komada za ramljenje, onda je bolje da napraviš ram i samo menjaš slike koje ubacuješ. Podrazumeva se naravno, da su ti tada svih 30 fotografija iste veličine (dimenzija), recimo 800x600, jer će ti samo tako namešten ram odgovarati za umetanje. U suprotnom, treba još cinculiranja za svaku fotku.

    Drugi način, na tebe je red.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Način 2:

    File - Open - izabereš sliku koju hoćeš.
    Image - Mode - Image Size, da vidiš kolika je ili da je smanjiš ako želiš u Width (automatski se smanjuje i Height, pod uslovom da je ta opcija štiklirana) - Ok. Uzmimo na primer da je 800x600 pixela.



    File - New - i odrediš ram sa pozadinom, ja sam povećala otprilike za +70. Resolution 72. Ok.



    F7 - dvoklik na Backround u layeru koji će se pojaviti desno, dati mu ime Pozadina i klik na ok.



    Layer - New - Layer



    Daš mu ime Ram i ok.



    Desno treba da je selektovan ram u layerima, odeš na Select - All i pojaviće ti se okvir selekcije



    Select - Modify - Contract



    Odrediš koliko će biti širok ram. Ja sam stavila 18. Ok.



    Select - Inverse i dobila si selektovanu površinu koja će biti ram kada se ofarba.



    U levom meniju (toolbox, paleta alatki) odeš na Paint bucket tool (shortcut je G), podrazumeva se da ti je dole set boja namešten tako da ti željena boja bude u prvom kvadratiću, ovde je crna opet. Ako nije, klikneš na njega pa namestiš boju koju želiš. Dakle, odeš na koficu boje i obojiš polje (ram) u crno. Ukoliko nemaš koficu, ona je ispod Gradient tool-a, nemoj da te zbuni.



    U Layer listi desno selektuj Pozadinu. (Ja sam sad ovde slučajno fotku spustila dole, ne mari)
    Select - Modify - Contract
    Stavljam 35 zato što hoću da mi rupa bude ista kao slika. Ok.



    Klik na taster Delete.



    Select - Deselect



    U levom meniju klikneš na Move tool (V) pa klik na fotku i ne puštaš već je lagano prevlačiš u namešteni ram, pa je namestiš u rupu (rupa, to je ovo gde ti je šah).



    I opalaC! namestila si sve kako treba, sad odlaziš na File i Save as pa je sačuvaš kao .psd jer ćeš tako moći da je i dalje menjaš i farbaš, sečeš i koristiš isti ram za druge slike. Potom, ako si zadovoljna sačuvaš i jpg. Onda samo otvaraš nove fotke i umećeš u ovaj postojeći ram move tool-om. pod uslovom da su 800x600 (tada će leći knap)



    I vidi ga Skvojkin uramljeni kolač, mrtva usta da ga jedu



    Nema ga na svijet!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    O..fino ..pozdravljam temu,pametno

  4. #4

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Samo shto je Isahara u naletu besa izbrisala Photo shop, pa sad instalira program da ga (po)vrati
    i
    Isahara natuca engleski, ali onaj gde se ram zove frame a ne kako vec tamo pise...
    more, dzukele samo bezveze iskomplikovale...
    eto, hvala Sqwojki na dobroj volji
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  5. #5

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Kako da uramim fotografiju?
    al' sas GIMP-om
    otvoriti fotografiju sa gimpom
    dodati ram
    filter>decor>add bevel



    odabrati boju i veličinu



    otvoriti paletu sa mustrama i jednu prebaciti u border leyer



    označiti border layer>stack>add to bottom



    da dodamo još jedan efekat
    filters>decor>round corners



    odabrati boju koja je slična boji rama, i veličinu "zamućivanja" podesiti u razmeri od 1/3 do 4/5 veličine prethodnog rama



    save ass, ili snimi kao

    i kao rezultat se dobije:



    GIMP se ne može meriti sa photo shopom
    no 10 puta je manji, mnogo jeftiniji
    princip rada je isti, ko se nauči radu sa jednim foto editorom
    snaći će se i sa drugim
    najveći problem je naučiti se radu po slojevima, posle manje više sve ide mnogo lakše

    huh, ubi me ovaj srpski u interfejsu

  6. #6

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Pa evo dva pitanja.

    Kako da napravim ovo tacnije taj odsjaj kao da stoje na staklu?



    Probala sam da selektujem jedan deo zarotiram ga, potamnim ali mi nikad ne izadje ovako staklasto

    I kako da napravim providnu sliku?

    Nesto poput ovoga



    Kad recimo napisem neki text i kad preko njega zalepim ovu sliku i dalje mogu da vidim text samo mu dodaje plavicastu nijansu.
    Everybody Wants to be a Cat

  7. #7

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    I kako da napravim providnu sliku?
    predpostavljam da ne koristiš gimp, al' princip je isti

    na desnoj strani ekrana ti se nalazi lista sa layerima (slojevima slike) a iznad nje klizač kojim odredjuješ providnost za svaki sloj slike pojedinačno
    isto ti je i u photoshopu, sa tom razlikom što je kod njega % providnosti vidljiv u brojevima, da bi se prikazao klizač moraš kliknuti na strelicu koja se nalazi pokraj "100 %"



    zatim da bi slika bila transparentna moraš je snimiti u png ili gif formatu
    možeš i u psd i još nekim , al' browseri uglavnom ne podržavaju prikazivanje slika snimljenih u tim formatima

    btw za efekat odraza u staklu
    pored zatamnivanja rotiranog dela (nije potrebno puno zatamnjivanje nego pomoću alatke "Gradient" - na photoshopovoj paleti alata prva ikona pravougaonika koji se nalazi ispod ikone "T" koja služi za dodavanje teksta) bilo bi poželjno i da kapacitet vidljivosti tog layera smanjiš na otprilike 70 %

  8. #8

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Evo jos jedno pitanjce...

    Je l postoji opcija u photoshopu kao u gimpu da se napravi pravougaonik sa zaobljenim uglovima... Videla sam da u gimpu ima i da se podesi koliko da se zakrive pa mi cudno da to nema i u photoshopu
    Everybody Wants to be a Cat

  9. #9

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Rounded rectangle tool - shortcut U



    radijus povecavas ili smanjujes po defaultu je 5 pixela

    ako negde zapne tu smo



  10. #10

    Odgovor: Hoću i ja da napravim nešto sa fotografijom, ali kako?

    Nisam uopste obracala paznju na radijus A bio mi je podesen na 50px pa sam uvek dobijala ovalan oblik
    Sad je ok
    Hvala
    Everybody Wants to be a Cat

Slične teme

  1. Kako krešete?
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 12.10.2018, 12:30
  2. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:28
  3. Kako lazu muskarci, a kako zene
    Autor LaraKroft u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:35
  4. Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 14.03.2010, 17:38
  5. Kako da napravim . . . .
    Autor Painkiller u forumu Programiranje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 28.02.2008, 19:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •