Mala sirena,ili metamorfoza...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22
  1. #1

    Mala sirena,ili metamorfoza...

    Mala sirena nije imala noge,već riblji rep i peraje.Slobodno je plivala u morskom carstvu opšteći sa ribama i delfinima.Imala je lepi glas i bila je to njena najvrednija odlika,jedino što bi je odvojilo od svega drugog,morskog,od njenog doma i rešila je da taj glas,taj dom,more učini zalogom i zameni ga za noge,za kopno kako bi bila nešto od onoga što beše i mladić,brodolomnik koga je spasila i zavolela.
    Njena metamorfoza bila je uslovljena osećajem privrženosti,aplaćena najvišom cenom jer je uslov za nju bio je ulog glasa i samog života.Ona je pristala.Mala sirena se pretvorila u devojku bez glasa kako bi bila u blizini čoveka koga je zavolela.

    Koliko ljudi je spemno na sličnu,nesebičnu i iskrenu metamorfozu?Da li su žene bliže ovoj ideji odricanja,ili se i muškarci služe istom metodom zadobijanja privrženosti?
    koliko puta možemo sebi dozvoliti ovakvu metamorfozu,zbog koga i kada?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    ako sam dobro razumela uvodni post...

    ...jedno je da prihvatis da promenis nesto kod sebe zbog iskrene ljubavi, a drugo samo da bi zdobijes neciju paznju, da ga nateras da te zavoli.

    Postoje situacije u kojima mozda bih prihvatila promene u svom zivotu ili kod sebe, zbog nase ljubavi....da budemo zajedno i sretni. Naravno i tu postoji granica, jer nije stvar u tome da postanes necija marioneta.

    Ali ako sam ja zainteresovana za njega, a on ne zna ni da postojim, ne bih se menjala. Sve bi to bila gluma, koja jednog dana se otkrije.


  3. #3

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Secam se da sam citala ranije Andersenovu "Malu sirenu" i da je malo drugacija od crtanog filma. U crtacu ona na kraju bude sa Erikom, dok u bajci ona se vraca u more i postaje pena.
    Koliko ljudi je spemno na sličnu,nesebičnu i iskrenu metamorfozu?
    Pa oni koji vole iskreno niko pokvarenog srca ne moze da se da. Oni koji su spremni da zrtvuju nesto svoje zarad ljubavi osobe do koje im je stalo, su vredne postovanja. Tako ja gledam Arijel. Zrtvovala je najvrednije sto je imala, a to nije bilo nista fizickog izgleda (niti oci, niti usta, niti grudi, niti struk..), vec glas. U bajci kaze da je svaki njen korak bio kao da joj se u stopalo zabada ostro secivo. Ona je, uprkos bolovoma, igrala za njega i isla ka njemu, zeleci samo njega i zeleci ljubav. Zrtvovala se, za njega i na kraju bez njega ostala, ali nije bila ogorcena. Znala je sta ulaze i sta moze da izgubi, rizik je bio svestan. A to je ljubav.
    Da li su žene bliže ovoj ideji odricanja,ili se i muškarci služe istom metodom zadobijanja privrženosti?
    Volim da verujem da smo ravnopravni, pa je i moj odgovor da smo isto bliski toj ideji. Mada, muskarci su, po pravilu, ti koji bi trebali da cine prvi korak i da budu oni koji insistiraju na ljubavi. Nema pravila tu, ljubav nema pravila
    koliko puta možemo sebi dozvoliti ovakvu metamorfozu,zbog koga i kada?
    Mislim da metamorfozu osetimo, da ona dodje samo kod osobe za koju zaista osetimo srcem da je ona prava. Ne mora to da bude samo nuzno partnerska ljubav, tu ubrajam i prijateljstvo, porodicu.. nasu sposobnost da budemo fleksibilni prema oni koje volimo i nasa sposobnost da se prema njima (a i oni prema nama) prilagodimo.
    Poruku je izmenio starsica, 06.05.2009 u 00:00
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #4

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    sve ste vi to lepo napisali ali mene tu nesto brineako se zbog iskrene ljubavi toliko menja zar to nije zrtvovanje
    ako me neko voli ,nek me voli onakvu kakva jesam u paketu


    p.s. mogu detalje da korigujem

    a da ako izgubim sebe, izgubila sam sve
    Najveca vlast je vladati sobom.

  5. #5

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    i dok se ona zrtvuje zbog ljubavi, odrice se onoga sto je najvrednije, trpi bol da bi stigla do njega - on se odrice njene ljubavi, kad se pojavi lazna Ariel, a sve zbog osecanja duznosti da bude sa onom koja ga spasila...
    i sigurno bi se ozenio sa njom, da se nije desilo to sto se desilo - pojavi se zla vestica
    i onda bi njena zrtva bila uzaludna, a on ziveo pored zene koju ne voli....


    znaci ipak nismo ramnopravni...


  6. #6

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Meni se vise cini da ljudi zapravo vole privid,ono sto im se ucini , a ne sustinu
    Najveca vlast je vladati sobom.

  7. #7

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Citat Bombica kaže: Pogledaj poruku
    i dok se ona zrtvuje zbog ljubavi, odrice se onoga sto je najvrednije, trpi bol da bi stigla do njega - on se odrice njene ljubavi, kad se pojavi lazna Ariel, a sve zbog osecanja duznosti da bude sa onom koja ga spasila...
    Nije to osecaj duznosti, nego njen glas, ono najvrednije zbog cega se i zaljubio u Arijel on je zacaran novom Arijel, ne zna za nju jer misli da pred njim stoji ona koja ga je spasila, a nije. A to govori o njenoj ljubavi. U pisanoj bajci, kad je vencanje, njene sestre izranjaju bez kose iz vode, govoreci joj da je njihova kosa bila cena vestici da ona dobije novu sansu za zivot, ali samo ako ubije princa. One joj daju noz kojim bi trebala da ga ubije, ali ona ga ne ubija, vec svesno radi ono sto zna da mora da uradi. On zivi zbog toga sto je ona znala sta bi je docekalo ako je ne zavoli, a to je da postane morska pena.
    Meni to govori koliko je njena ljubav bila jaka i da je zrtvovala svoj zivot zbog njega, njegove ljubavi i njegove srece, ne obaziruci se na svoju.

    Citat Bombica kaže: Pogledaj poruku
    i sigurno bi se ozenio sa njom, da se nije desilo to sto se desilo - pojavi se zla vestica
    i onda bi njena zrtva bila uzaludna, a on ziveo pored zene koju ne voli....
    Ali njena zrtva nije toliko uzaludna ona je znala sta rizikuje, znala je u sta se upusta, cim je otisla kod vestice i kad joj je ona rekla da ce nesto morati zauzvrat da joj da, morala je znati zalogu onoga sto ostavlja.
    Gledano tako, svi se mi svesno upustamo u rizik sa ljubavlju. Ne znamo mi sigurno da li ce nas bas taj koga mi volimo, zavoleti. Svako od nas se sa tim kocka
    Krek, krek.. Ne gudra

  8. #8

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Mala sirena se pretvorila u devojku bez glasa kako bi bila u blizini čoveka koga je zavolela.
    Glas – za noge!
    Hmm....i nije neka žrtva.
    Daj da vidim tog invalida u kolicima koji neće pristati oberučke na tu trampu...

    Pre bi se reklo da je veličina Male sirene u tome, što je pristala da predje iz raskoši, bogastva, lagodnog života i sigurnosti koju je imala uz bogatog taju kralja--> u siromaštstvo, bedu, svet u kojem nema „leba bez motike“, ustajanje svakog jutra u 6, kuvanje, peglanje, pranje sirotanovih čarapa....i to sve zbog ljubavi prema njemu ...

    Ona nije izvršila metamorfozu svoje ličnosti!
    Mala sirotica je promenila način i uslove života....

    Koliko je ko, spreman na to - danas?

  9. #9

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Pre bi se reklo da je veličina Male sirene u tome, što je pristala da predje iz raskoši, bogastva, lagodnog života i sigurnosti koju je imala uz bogatog taju kralja--> u siromaštstvo, bedu, svet u kojem nema „leba bez motike“, ustajanje svakog jutra u 6, kuvanje, peglanje, pranje sirotanovih čarapa....
    Ali ona je presla kod princa, znaci ne u siromastvo jeste, isprva je bila samo pralja, ali (po crtanom filmu) ona na kraju ne biva siromasna. Mada, vasa tacka gledista itekako ima smisla. Iako (po pisanoj bajci) ona na kraju bira da mu ne uzme zivot i da bude morska pena, to znaci da joj materijalni status uopste nije bio bitan (spremna sam da verujem u to), bitna joj je bila ljubav.
    Glas – za noge!
    Hmm....i nije neka žrtva.
    Oko ovoga se ne slazem. Njoj je njen glas bio najbitniji, jer da bi dobila noge, morala je da se odrekne onoga sto je kod nje najveci kvalitet. Vestica joj, kad joj saopsti sta zeli da joj uzme zauzvrat za noge, saopstava da ima jos drugih kvaliteta, poput ociju, divne kose, osmeha.. ali ona zna da se princ zaljubio u nju zbog glasa. A to je ono cega je morala da se odrekne. Ono, sto ne znam da li bi danas neko pristao na odricanje najbitnijeg dela sebe, kvaliteta, zbog ljubavi. Oni koji to urade, vredni su postovanja i ljubavi.
    Krek, krek.. Ne gudra

  10. #10

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Meni se jedno drugo pitanje namece ovde...

    Na osnovu cega se ona zaljubila u njega...koliko se secam bajke, ona ga je spasila...ali uopste nije upoznala njegovu unutrasnjost...znaci samo na osnovu fizickog izgleda?

    Ko (joj) je garantovao da ispod tako divne spoljasnosti, ne moze da se krije neki skot ili baraba?
    Budi pametan i pravi se lud

  11. #11

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Meni se jedno drugo pitanje namece ovde...

    Ko (joj) je garantovao da ispod tako divne spoljasnosti, ne moze da se krije neki skot ili baraba?
    A ko nam to inače može ikad garantovati?Niko,pa često ni naš zdrav razum,kada smo zaljubljeni,često vidimo samo ono što želimo...

    ...biti sposoban voleti,to je važno,nema mesta sumnjama,kada te ponese takav talas...pa sve da je i najveća baraba na svetu u pitanju...

    @ gogsy -Koliko je ko, spreman na to - danas?

    Nisam sigurna,bojim se da smo svi jaki na priči...i često na tome i ostane,naravno čast izuzecima,kojih ima,ali su veoma retki.

    @ lado- Meni se vise cini da ljudi zapravo vole privid,ono sto im se ucini , a ne sustinu

    ...da osim onih retkih,koji zagrebu ispod površine,obično je to teži put,pa ga se ljudi uglavnom i odriču.

  12. #12

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Koliko puta možemo sebi dozvoliti ovakvu metamorfozu,zbog koga i kada?
    Jednom.
    Zbog nekoga ko nam je važan koliko i život.
    Kad samo po sebi (možda sudbinski) dođe do tog trenutka.

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Koliko je ko, spreman na to - danas?
    Ni jednom.

    Zato što sam već ipucala bonus.

    ____________________________
    Da imam ćerku, rekla bi' joj to ovako:
    Ćer(k)o,
    dođi da ti majka nešto kaže ... Nemoj da te đavo nosi da uradiš neku metamorfozu, znaš .
    Toliko. Dovoljno. Ende-Shlus.


    Ako bi procenila da baš mora, pre shlusa bi joj ukratko ispričala i ovo :...

    Meni se ..once upon a time.. učinilo da to može. A što (pa da) ne bi moglo?
    Da baš treba tako. Da je to potpuno logično. I.. da je baš kuL.
    Ne samo promeniti ... (i ne samo nešto- već bukvalno sve ... ) ... nego i staviti sve to tako promenjeno - na sto.
    Pred svog igrača.
    Hazardera.
    Koji će (kao i uvek) igrati na jednu kartu.
    Ovog puta - moju.
    Pa šta.
    Čoveče.Kako tu radi adrenalin ... ... loodilo ...


    Šta je bilo bilo je - ali, ja sam (ne samo u matematici) izgubila sve.
    I svog igrača.
    Hazardera.
    I sebe.
    "proletera"


    Iskreno,
    za sve izgubljeno me je do skora bilo b a š briga ...
    svog igrača godinama ... do skora... nisam mogla da prežalim ...
    a od skora ...
    (kad su gljive ludare i bunike, pod čijim sam izgleda dejstvom bila - prestale da deluju) ...
    1. svom igraču ne mogu da oprostim ništa od svega onoga sa čim mi se (po)igrao,
    2. i nikada mu neću oprostiti što (mi) se (po)igrao sa sobom.

    I izigrao ... i sebe ... i mene ...
    A naročito dete.

    ČiČa MiČa GoToVa Je PrIčA !

    E tu sada ide :
    UPOZORENJE : Ne isprobavati i NoNo pokušavati u svom životu

    i finaly - SHLUS !
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 06.05.2009 u 19:13

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  13. #13

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Drago mi je da ste se uključili u tolikom broju u ovu diskusiju.Moram da napomenem kako sam malu sirenu odabrala zbog odličnog načina na koji se njen ''slučaj'' iz bajke može upotrebiti kao metafora za ono što sam želela da naglasim-dobrovoljno menjanje čoveka kako bi zavredio drugog čoveka,kako bi mu bio bliže,znači iz nesebičnih pobuda.Mala sirena mi je poslužila kao metafora jer gotovo da nema čoveka koji nije čuo ovu priču,koji nezna za njenu žrtvu.

    A njen glas je zaista najvrednije što je imala,jer on je i njen morski dom-znači sve.E sad,da li je mogla mala sirena prihvatiti da pere,pegla,ustaje u 6 ujutru?Pa,pošto sam je upotrebila kao metaforu za apsolutnu žrtvu prinetu kao zalog ljubavi,onda je odgovor DA-jedna od ''malih sirena'' koja je možda baš sada u nekoj fabričkoj hali,već je odavno žrtvovala mladost,lepotu i pristala da se ustaje u 6,da kuva.

    Postoje i one ''male sirene'' koje su oduvek siromašne,ali su zato pristale na neke druge ustupke.

    I da,i Sonja Marmeladova,''bludna Sonja'' ona je upravo jedna od ''malih sirena'',jer ona je zbog Raskoljnikova žrtvovala mnogo toga.Ponekad,male sirene imaju najčudnija ''lica'' i ''obličja''.
    Mala sirena živi u svakom ljudskom biću i u nekom trenutku se ''probudi'' i izvrši svoju ulogu-sad da li joj se to zbog nekog ko to zaista zavređuje,ili ne,pa to pitanje i jeste jedno od onih na koje pokušavam da dam odgovor.
    Poruku je izmenio kohili, 06.05.2009 u 23:48 Razlog: setih se Sonje Semjonovne
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  14. #14

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    Ne znam...
    Nikad nisam na taj način gledala na ljubav...
    Zapravo, nikad mi nikakva žrtva nije bila na pameti dok sam započinjala ili gradila veze. Obostrano uzimanje i davanje je tako sitno isprepleteno da čini jednu celinu, recimo tkaninu iz koje je nemoguće izvući samo jednu boju...
    Ljubav znači iskreno razumevanje. To nije kantar, pa ko sebi na tas navuče više, taj je pobedio. Pobedili smo samo ako smo oboje srećni, a uspeli smo to zajedno.
    U ljubav mora da se ulaže, svaki taj zalog je bitan i velik. Čovek u taj odnos ugrađuje svoju dušu, telo, prilagođava mu životne ciljeve... Malo li je?

    Svaki onaj koji od svog partnera zahteva da potpuno promeni dušu, telo ili životni cilj zapravo ne voli tu osobu, nego je izmaštava iz pogrešnog materijala.

    A onaj koji sebe u tom smislu osakati, zarad prisustva u nečijem životu, jednog dana će se pozabaviti kajanjem.

    Jedno je prilagođavati se, drugo je odreći se sebe.
    Krv, bubreg, to je ok, zlu ne trebalo...
    Poruku je izmenio izabelitta, 06.05.2009 u 23:49
    Vrag odneo šnalu...

  15. #15

    Odgovor: Mala sirena,ili metamorfoza...

    mislim da je ipak u pitanju... samo crtani film....autora teme su mozda samo emocije sawladale(dok je gledala)...inache kohiii-postowanje..
    izabelita je bila odlicna..sta reci posle nje

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Mala škola oklagije
    Autor SQUAW u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 03.01.2015, 19:03
  2. Little Alchemy, ili, Mala Alhemija
    Autor starsica u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 08.09.2012, 22:31
  3. Mala matura
    Autor Cecara u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 19.06.2012, 18:46
  4. Mala pomoc ;)
    Autor kissigirl u forumu Muška kafana
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 14.05.2012, 16:15
  5. Mala Srna
    Autor Sokica u forumu Želje, čestitke i pozdravi
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 19:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •