Danil Harms - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 30

Tema: Danil Harms

  1. #16

    Odgovor: Danil Harms

    *


    Vernosti ti kidaš čvor -
    posta ljubomorni hromi stvor.
    Ona odmagli s Japancem
    Vrata nečujno otvoriv
    uđe sunčana i znance,
    bezvoljne lekare, sad pokori.
    Meni dade sećanje na tvoje šetnje hladne.
    Kad me ne bi okovali strah od žene, zime gladne
    ne bih dao da ljubomore u glavu tuku
    ne bih osećao strašnu zversku tugu.



    18. septembar 1931.

  2. #17

    Odgovor: Danil Harms

    *


    Reći ću ti otvoreno
    kako nam se rađa misao
    kako niče koren razgovora
    kako reči lete među sabesednicima.
    Za to treba da se sedi ćutke neko vreme
    da se trudi da se hvata barem zvezda
    pa da imaš zašto, kako kažu, vrat da lomiš
    okrećeš ga desno - levo vrlo ljubazno
    poznatim i nepoznatim sabesednicima.
    Kad se pozdraviš domaćici da daš oblutak

    ili neki drugi sačuvani dragulj
    poput igle ili južnog voća ili čuna
    zarad šetnje jezerom u miran sunčan dan
    što na severu ne biva često - takva klima
    proleće ponekad stigne s debelim zakašnjenjem
    tako da u junu mesecu se desi
    pas da spava ispod pokrivača
    kao čovek - žena, dete il muškarac
    i još drhti od hladnoće.
    katkad bivaš ljut na takvu smenu
    toplog - hladnog.
    vreme mesečevih mena staro ili mlado
    mnogo jasnije je od godišnjih doba
    Naučnici prate mnoga leta
    puteve i uticaj ciklona
    ali ne smeju da kažu da l za veče predviđa se kiša
    i ja smatram da čak pavel Nikolajevič Felonov
    ima veću vlast nad oblacima.
    Ko bi da se protivi, nek zamišljeno odsvira
    kao protest pametnih i jakih
    ili strasnih, svojevremeno i božanstvenih
    imam instrumente koji mogu otkriti sve misli sabesednika.
    Sve sam smislio izmerio izbrojao i pomnožio
    i domaćici već nosim
    kao poklon pustinjaka,
    za polemiku nam važne instrumente

    Uzmite domaćice iz moje ruke poklon
    onda sporite do mile volje




    28.jun 1931.

  3. #18

    Odgovor: Danil Harms

    O štetnosti pušenja
    Treba prestati pušiti samo zato da bismo se mogli hvaliti vlastitom snagom volje.
    Ugodno je ne zapalivši cigaretu celu sedmicu i uverivši se da možeš bez pušenja, doci u društvo Lipavskog, Olejnikova i Zabolockoga, kako bi oni primetili da celo vece ne pušiš. I na njihovo pitanje: "Zašto ne pušiš?, prikrivajuci strašnu hvalisavost, odgovoriti: "Prestao sam pušiti."
    Veliki covek ne treba pušiti.
    Da bismo se oslobodili poroka pušenja dobro je i prakticno prijeci na porok hvalisavosti.
    Ljubav prema picu, jelu i hvalisanju mnogo su manji poroci od pušenja.
    Muškarac koji puši nikada nije na visini, a žena koja puši prakticki je spremna na sve. I zato, drugovi, prestanimo pušiti.

    Daniil Harms,1933.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  4. #19

    Odgovor: Danil Harms

    O Puškinu,...a u stvari o Gogolju :

    "Teško je reći bilo šta o Puškinu onome, ko ništa ne zna o njemu.
    Puškin je veliki pesnik. Napoleon je, po veličini, manji od Puškina.
    Bizmark je, u poređenju s Puškinom, mačji kašalj.
    A Aleksandar I i II i III su prosto nule u poređenju s Puškinom.
    A i svi drugi ljudi su, u poređenju s Puškinom, nule.
    Samo u poređenju s Gogoljem, nula je i sam Puškin.
    Zato - bolje da ja vama nešto napišem o Gogolju, nego što pišem o Puškinu.
    Ali, Gogolj je tako veliki da se o njemu ne sme ništa pisati, i zato ću, ipak, da pišem o Puškinu.
    Ali, posle Gogolja, nekako je ponižavajuće pisati o Puškinu. A o Gogolju se ne sme.
    Zato - bolje da ništa ne pišem."
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  5. #20

    Odgovor: Danil Harms

    PLAVA SVESKA BR.10

    Bio jedan riđi čovek koji nije imao oči i uši. Nije imao ni kosu, tako da su ga uslovno zvali riđim.
    On nije mogao ni da govori jer nije imao usta. Nos takođe nije imao.
    Štaviše, nije imao ni ruke ni noge. Nije imao ni stomak, nije imao ni leđa, nije imao ni kičmu, nije imao ni jedan unutrašnji organ. Nije imao ništa! Tako da nije jasno o kome je reč.
    Bolje onda da o njemu više ne govorimo.

    7.januara 1937.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  6. #21

    Odgovor: Danil Harms

    SLUČAJEVI

    Jednom se Orlov prejeo papule i umro. A Krilov je saznao za to i takođe umro. A Spiridonov je umro sam od sebe. A Spiridonovljeva žena je pala s kredenca, pa i ona umrla. A Spiridonovljeva deca podavila se u veštačkom jezeru. A baba Spiridonova se propila i završila na ulici. A Mihajlov je prestao da se češlja i dobio šugu. A Kruglov je nacrtao damu sa bičem i poludeo. A Perehrestov je telegrafski dobio četiri stotine rubalja i toliko se uzoholio da su ga najurili iz službe.
    Sve dobri ljudi, a ne da im se da puste koren.

    22.avgusta 1936.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  7. #22

    Odgovor: Danil Harms

    STARICE KOJE ISPADAJU

    Jedna starica se usled svoje preterane radoznalosti nagnula kroz prozor, ispala i razmrskala se.
    Kroz prozor se nagnula druga starica da bi videla onu koja se razmrskala, ali je usled svoje preterane radoznalosti takođe ispala kroz prozor, strmoglavila se i razmrskala.
    Zatim je kroz prozor ispala treća starica, zatim četvrta, zatim peta.
    Kad je ispala i šesta starica, meni je dosadilo da ih gledam, pa sam pošao na Maljcevsku pijacu gde su, kažu, jednom slepcu poklonili pleteni šal.

    1937.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  8. #23

    Odgovor: Danil Harms

    OPTIČKA VARKA

    Semjon Semjonovič stavlja naočare, posmatra bor i vidi: na grani bora sedi jedan seljak i preti mu pesnicom.
    Semjon Semjonovič skida naočare, posmatra bor i vidi da na grani bora niko ne sedi.
    Semjon Semjonovič stavlja naočare, posmatra bor i opet vidi kako na grani bora sedi jedan seljak i preti mu pesnicom.
    Semjon Semjonovič skida naočare, opet vidi na grani bora niko ne sedi.
    Semjon Semjonovič opet stavlja naočare, posmatra bor i opet vidi kako na grani bora sedi jedan seljak i preti mu pesnicom.
    Semjon Semjonovič ne želi da veruje u ovu pojavu i smatra je optičkom varkom.

    1934.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  9. #24

    Odgovor: Danil Harms

    SLUČAJ PETRAKOVA

    Hteo jednom Petrakov da legne i spava, ali legao pored kreveta. Tako je raspalio o pod da ne može da ustane, pa leži na podu.
    Kad, skupio Petrakov poslednju snagu i uspravio se četvoronoške. Ali ga snaga izdala, i on opet pao na stomak, pa leži.
    Ležao Petrakov na podu oko pet sati. U početku je ležao tek tako, a posle i zaspao.
    San je okrepio Petrakova. Probudio se potpuno zdrav, prošetao po sobi i pažljivo legao na krevet. „Lepo“, pomisli on, „sada ću da odspavam“. E, ali njemu se više ne spava. Prevrće se Petrakov s jedne na drugu stranu i nikako da zaspi.
    To bi, u stvari bilo sve.

    21.avgusta 1936.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  10. #25

    Odgovor: Danil Harms

    PRIČA O TAKVIMA KOJI SE TUKU

    Aleksej Aleksejevič navali na Andreja Karloviča, razbi mu njokalicu i pusti ga.
    Andrej Karlovič, prebledeo od besa, baci se na Alekseja Aleksejeviča i raspali ga po zubima.
    Aleksej Aleksejevič, ne očekujući tako brz napad, sruši se na pod, a Andrej Karlovič ga uzjaha, izvadi iz usta svoju veštačku vilicu i njome tako obradi Alekseja Aleksejeviča da je Aleksej Aleksejevič ustao s poda potpuno unakažena lica i iskidanih nozdrva. Držeći lice rukama Aleksej Aleksejevič pobeže.
    A Andrej Karlovič protrlja svoju vilicu, vrati je u usta, škljocnu zubima i, uverivši se da je vilica legla, obazre se oko sebe, vide da Alekseja Aleksejeviča nigde nema i pođe da ga traži.

    15.marta 1936.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  11. #26

    Odgovor: Danil Harms

    GUBICI

    Andrej Andrejevič Mjasov kupio na pijaci fitilj i poneo ga kući. Usput je Andrej Andrejevič izgubio fitilj i svratio u radnju da kupi stopedeset grama poltavske salame. Zatim je Andrej Andrejevič svratio u mlekaru i kupio bocu kefira, zatim ispio pored kioska malu kriglu kvasa i stao u red za novine. Red se prilično otegao i Andrej Andrejevič je stajao u redu skoro dvadeset minuta, ali kad je stigao do prodavca, novine su mu nestale ispred nosa.
    Andrej Andrejevič je neko vreme tapkao u mestu i pošao kući, ali je usput izgubio kefir, skrenuo u pekaru, kupio zemičku, ali zato izgubio poltavsku salamu.
    Onda je Andrej Andrejevič pošao pravo kući, ali je usput pao, izgubio zemičku i slomio cviker.
    Andrej Andrejevič stigao je kući besan, pa je smesta legao da spava, ali dugo nije mogao da zaspi, a kad je zaspao, usnio je ovakav san: kao, izgubio on četkicu za zube i pere zube nekakvim čirakom.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  12. #27

    Odgovor: Danil Harms

    SUSRET

    Tako jednom pošao neki čovek na posao, pa usput sreo drugog čoveka koji se, pošto je kupio veknu poljskog hleba, vraćao svojoj kući.
    To bi, u stvari, bilo sve.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  13. #28

    Odgovor: Danil Harms

    ***

    Filozofe!*

    Odgovaram Vam na Vaše šismo,koje se spremate da mi napišete kao odgovor na moje pismo,koje sam Već ja napisao.odgovaram Vam u dve tačke.
    Tačka No1. Vi niste u pravu.Na žalost,ne mogu da razvijem ovu misao.
    Tačka No2. Vi ste u pravu.Na žalost ni ovu misao ne mogu da razvijem.

    Filozofe!
    Video sam čudo:stariji čovek u dugačkom starinskom kaputu trčao je oko drveta.To se desilo preko dana u Letnjem Sadu.

    Filozofe!
    Nas dvojica smo razmenili pisma i to me podseća na ovaj slučaj: jedan violinista kupio magnet i poneo ga kući.Usput je svratio u radnju,u kojoj se prodaju gazirana pića,i zatražio čašu soka od višanja.Da bi mu bilo zgodnije,violinista je spustio magnet na tezgu,uzeo čašu obema rukama i prineo je ustima.U zdravlje da popijete! - reče u tom trenutku gospođica - trgovkinja.Pijem u Vaše zdravlje! - uzvrati violinista gospođici - trgovkinji i popi sok od višanja.Ove priče se setio zato što smo nas dvojica razmenili pisma,baš kao što su violinista i trgovkinja razmenili par ljubaznih reči.


    septembar 1937.






    *Uobičajeno sećanje J.S.Druskinu (1902-1980) - filozofu,muzičaru i matematičaru,bliskom prijatelju oberiuta i tumaču njihovih dela

  14. #29

    Odgovor: Danil Harms

    LINČOVANJE

    Petrov sedi na konju i drži govor masi o tome kako će biti ako se na mestu gde je sada društveni park podigne američki nebofer. Masa sluša, i očigledno, slaže se. Petrov nešto zapisuje u svoju beležnicu. Iz mase se izdvaja čovek srednjeg rasta i pita Petrova šta je zapisao u svoju beležnicu. Petrov odgovara da je to njegova lična stvar. Čovek srednjeg rasta insistira. Reč po reč, počinje rasprava. Masa se stavlja na stranu čoveka srednjeg rasta, i Petrov, da bi izneo živu glavu, goni svoga konja i zamiče za ugao. Masa se uzburkava i, nemajući drugu žrtvu, hvata čoveka srednjeg rasta i otkida mu glavu. Otkinuta glava se kotrlja kolovozom i zaglavljuje u otvoru za kanalizaciju. Udovoljivši svojim strastima, masa se razilazi.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  15. #30

    Odgovor: Danil Harms

    MAŠKIN JE UBIO KOŠKINA

    Drug Koškin je igrao oko druga Maškina.
    Drug Maškin je pratio pogledom druga Koškina.
    Drug Koškin je uvredljivo mahao rukama i odvratno iskretao noge.
    Drug Maškin se natmurio.
    Drug Koškin je mrdnuo stomakom i cupnuo desnom nogom.
    Drug Maškin je kriknuo i bacio se na druga Koškina.
    Drug Koškin je pokušao da pobegne, ali se spotakao i dopao šaka drugu Maškinu.
    Drug Maškin je udario pesnicom druga Koškina.
    Drug Koškin je kriknuo i pao na sve četiri.
    Drug Maškin je opalio druga Koškina u stomak i još jednom ga udario pesnicom u potiljak.
    Drug Koškin se prostro po podu i umro.
    Maškin je ubio Koškina.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •