Novosadski grafiti i murali
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    Novosadski grafiti i murali

    Prolazio sam i prolazim i danas pored stotinu mesta,zidova,ograda i ko zna cega sve.Na svima je pisalo ili jos pise nesto.Mnogih se setim tek kada ih vise nema,kada nestanu a na njih sam navikao da su tu kao i zid na kojem su provodili godine.Jedan od mojih omiljenih kojih vise nema je bio,limanci znaju.video se lepo iz"cetvorke"sa prve stanice posle mosta Slobode,preko puta."Džoni ne voli pedere i sektase oni ga znaju oni ga se plase.Stoj ne budi lud"

  2. #2

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Ja znam za ovaj:

    Raj
    Zemlja
    Pakao
    Liman

    ...e kad nisam umrla od smeha

  3. #3

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Pazi sad:"Volim žene,volim ljude i Reljiće kad polude".Liman dva iza "Ljubaga"kod crvenih zgrada.Tu je skoro deset godina.Nemam pojima ko su Reljići ali je jako dobro.

  4. #4

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Stari grafiti sa Novog Naselja:
    "Pjotr, javi se!"

    "Sve ima kraj, samo virsla ima dva kraja"

    "Italia"

  5. #5

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Pre Interneta, tekstualni grafiti su bili najpopularniji oblik anonimnog izražavanja. Što se tiče vizulenog, takvi grafiti su imali potpis. I bili su potpis.

    Grafiti su najefikasniji u prenošenju duha. Znatno se razlikuju od plakata po svojoj "usamljenosti". U istom vremenskom periodu vidi ih manje ljudi. Zbog toga i ne postižu posebne uspehe.

    Druga velika razlika je u brzini postavljanja (fancy: "nanošenja") na podlogu.

    Zajedničko je još i to da privlače veću pažnju protivnika nego istomišljenika. Definitivno izazivaju burniju reakciju. Naročito ako budu zatečeni na delu.

    Mnogima je adrenalinski elemenat osnovni motiv za bavljenje grafitima.

    I nezadovoljstvo često stavljaju u skup osnovnih motiva.
    Međutim
    radi se ustvari o intenzivnim emocijama. Problem je samo što je svet takav da se osnovi za nezadovoljstvo daleko lakše pronalaze.

    Crtanje/pisanje grafita je jedna gerilska borba. Rat.
    Večiti rat, jer nisu defnisani ciljevi i zato ne može biti pobede.

    Kao u svakom ratu, primetna je medijska hajka. Negativci nazivaju one druge negativcima. Svako ima pravo na svoje mišljenje. Većina ima i dovoljno informacija da donese svoj sud. Zato je izlišno da pominjem ko su "pozitivci" a ko "negativci".
    Ko su "ugnjetavani", a ko drži silu, po tom pitanju svi su saglasni.

    I onda, šta se ustvari dešava, ima li pozitivnog pomaka, vredi li se boriti?

    Ostaviti otvoreno pitanje za kraj bi simpatično zaokružilo celinu. Međutim...
    Odgovor je suviše glasan da bi se mogao prećutati.

    DA!

    Treba se boriti.
    Svaki objavljeni grafit je jedna pobeda. Prividno bezvredna, jer njen odjek ne dopire ni do sledećeg kvarta - ali - to je pobeda u ličnom izražavanju pojedinca. Što površinski izgleda beznačajno. Samo površinski.

    Jedina stvar koju pojedinac može uvek efikasno da uradi u borbi protiv sistema, je da popravlja sebe. (Jer jedini način da se promeni svet je da se svi pojedinačno popravimo).

    Ilustracija tome je činjenica da i najslabiji grafit direktno menja lice sveta.


    izvor: Novi Sad slike
    Poruku je izmenio Cecara, 01.02.2015 u 10:58 Razlog: izvor
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  6. #6

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Na Limanu 2, gde staje cetvorka, iza onog Orfeja pise:

    "Volim zene volim ljude i Reljice kad polude"

    "Sakatog me napravio caca, treca noga do kolena kraca!"
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  7. #7

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Пролазио сам пре 2 дана кроз Љубљану на путу за Италију,Италију нећу спомињати јер су јако прљави,да поменем Љубљану..Нити је лепши град,нити већи нити чистији од Новог Сада,једини сегмент у којем су итекако испред су управо ти графити,ја волим графите,иако сам Делија дивим се оним Фирминим графитима(уметничким делима)али одвратно је видети на свакој зградионе тагове(потписе)који су нашврљани спрејевима заиста је одвратно,квари утисак о лепоти града!
    Кад већ имате тако леп град чувајте га да се зна ко је у старој Југи био најлепши и најчистији град нека остане и сад у овој умањеној земљи!Наш је чувајте га!
    У Љубљани сам видео можда 3-4 потписа спрејом а у Новом Саду сам толико видео на свакој згради!
    Ко није био у Љубљани мисли да су они нешто испред НС-а али могу вам потврдити да ниучему нису испред вас само се мало потрудите!
    Poruku je izmenio BackaPalankaSRB, 19.04.2009 u 21:47
    Србијо моја поносна буди!

  8. #8

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Gde su reflektori ? - grafit sa stadiona Vojvodine ...
    pogledam i ne verujem stvarno gde su ??? Neka su ih imali
    Ko je za jednu voznjicu

  9. #9

    Odgovor: Novosadski grafiti

    "JAKO STARI GRAD JAKO DOBRA STVAR"
    Kada sam došla u Novi Sad da studiram nisam bila najsrećnija, ovaj grafit mi je pomogao da zavolim ovaj grad :-)

  10. #10

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Na više mesta sam naišao na grafit "IDE MILE..."

    I onda naiđem na jedan ispod kojeg piše: "Zajebava se sa životom!"

  11. #11

  12. #12

    Odgovor: Novosadski grafiti

    ma sve je to ok...

    nego, koja je ona šmokljanska banda "treća generacija"...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  13. #13

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Grafiteri traže od gradskih vlasti da legalizuju grafite


    Grafiteri se nadaju da će Grad raspisati konkurs za umetnike koji bi oslikali oronule fasade...
    Novosadski umetnici grafiteri, okupljeni u organizaciji NPCrew", proteklog vikenda oslikali su veliki mural na stubu Mosta slobode, kod ulaza na Štrand. Ovo je prva u nizu akcija povodom inicijative koju su pokrenuli za legalizovanje crtanja grafita u Novom Sadu



    STREETART - Prema rečima članova organizacije, osnovna ideja im je da pokažu Novosađanima da je crtanje grafita i murala zapravo umetnost, ali i da apeluju na gradske vlasti da im izađu u susret i da im dodele zidove koje će oni pretvoriti u umetnost.
    Nenad Jelovac, iz organizacije NPCrew priča za 24 sata da su reakcije prolaznika bile više nego pozitivne, jer su oslikavali prilično sumornu i sivu površinu velikog stuba. Kako kaže, čak nije bilo nijednog zlonamernog komentara, obično starijih ljudi, koji su iz ko zna kojih razloga, protiv ove ulične umetnosti.

    - Mi želimo da na ovaj način grafite i murale približimo ljudima i da im pokažemo da to nije vandalizam, već zapravo umetnost koja nikome ne stvara probleme. Iako grafiti umetnici često smatraju da je bombing, brzo i nelegalno crtanje na nekoj pogodnoj površini, najbolji način da se jedan umetnik izrazi, to je zapravo i osnovni razlog zbog kog nas ljudi najčešće i osuđuju. Želimo da promenimo mišljenje većine Novosađana da je svako ko drži sprej u ruci zapravo huligan. Nažalost, ovi umetnici koji samo neki tekst ružno ispišu na površinama koje nisu prikladne su i doveli do toga da ljudi na sam pomen grafita imaju negativan stav - objašnjava Nenad.

    On napominje da grafite crtaju srednjoškolci, studenti, svršeni diplomci, ali i akademski slikari.
    - Prošle godine smo počeli sa oslikavanjem dvorišnih zidova u obrazovnim ustanovama na teme koje su birali u školama, a najčešće su to obrazovanje, ekologija ili sport. To je osnovni plan i za dalje. Nadamo se da će Grad dozvoliti oslikavanje nekih lokacija. Sada imamo i pregovore sa nevladinim organizacijama koje se bave problemima zavisnosti, a ta saradnja bi mogla da se realizuje na proleće - najavljuje Nenad.

    Raspišite konkurs za oslikavanje fasada

    Ono što umetnici podrazumevaju pod pravim strit-artom, koji ukrašava većinu zapadnih gradova i oplemenjuje oronule fasade, gradilišta i slične površine, kažu, u Novom Sadu jedva i da postoji. Murali u našem gradu su retki, a dobri grafiti mogu se videti u Laze Telečkog, Mite Ružića, u blizini Štranda i na petrovaradinskoj strani keja kod mosta Duga. Iz organizacije NPCrew" kažu da zgrade iz sedamdesetih godina bukvalno vape za muralima i nadaju se da će Grad raspisati konkurs za umetnike koji bi oslikali oronule fasade.


    Z. Čonkaš, 24 sata

    Ranije već napisah da za mene ovo jeste neka vrsta umetnosti i da zaista volim da vidim dobre grafite. Ova ideja ne zvuči ni malo loše, naprotiv, mislim da bi kontrolisanim ukrašavanjem grad dobio na originalnosti.

    Šta vi mislite o tome?
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  14. #14

    Odgovor: Novosadski grafiti

    apsolutno podrzzavam

    zid oko IMT-a na novom beogradu je bio bezlichna gomila sivila dok nisu doshli dechaci i devojchice i ukrasili ga fenomenalnim grafitima.

    grafiti su se sezonski menjali. ideje, napisi, karikature su bile fenomenalne. videlo se kako postaju uspeshniji i odvazzniji shto su vishe pohvala dobijali. zid je postao izvrsna galerija na otvorenom i ja sam s radoshchu ishchekivala svaku sledechu postavku...

    a onda su doshli marketing experti i na celu duzzinu zida zavarili metalne ramove za bilboard-e. sad kad vech svi gledaju u zid daj da se mi malo okoristimo.

    blah!
    Poruku je izmenio maski, 09.03.2010 u 12:18
    & underpaid......

  15. #15

    Odgovor: Novosadski grafiti

    Tema je krenula od grafita u izvornom smislu kao pre svega verbalne poruke, a prevladju sve više postovi vezani za vizuelno izražavanje. To bi prevashodno bili murali.

    No, čini mi se da su grafiti kao duhovite, oštre, inteligentne, vrcave, poruke sa stavom o nečemu, postavljeni na nedozvoljenom mestu u nestajanju. Da li su se grafiti preselili na internet ili nestaju? (Tu nalazim sličnost sa satirom: kad je javna kritika bila sputana, satira je bio način društvene kritike. Sada, kada se može sve reći javno nije potrebno to uvijati u satiričnu formu.)

    Odavno prevladjuju škrabotine, lične, navijačke ili političke; bez duha, ukusa... A mi, poreski obveznici plaćamo da se oni uklone.


    Zgrada Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture na Tvrđavi.

    A što se tiče murala - na njih gledam sa simpatijama. I ja sam poslikao ogradu FK 'Kabel' kod Štranda. Na muralima su godine 2006, 2007, 2008. (Čini mi se da je to bila legalna aktivnost - neverovatno bi bilo da je tolika ograda oslikana a bez saglasnosti vlasnika.)
















    Prepostavljam da su na zadnjoj slici navedeni autori. (Čini mi se da sam na jednom muralu naišao na nešto što ukazuje to da su to studeni likovne umetnosti!?)

    U svakom slučaju zaslužuju priznanje, a možda je i ovo njihovo delo doprineli na pozitivan stav prema oslikavanju grada. Koliko sam video, nedavno je na uglu prema Ribljoj pijaci oslikan ruzan prazan zid.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Murali
    Autor proleće u forumu Umetnost
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 07.10.2019, 23:23
  2. Grafiti
    Autor swba u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 233
    Poslednja poruka: 28.08.2015, 12:13
  3. Novosadski mostovi
    Autor Necromancer u forumu Novi Sad
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 09.04.2015, 09:55
  4. Šta je novosadski?
    Autor yige_gui u forumu Novi Sad
    Odgovora: 111
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 22:44
  5. Grafiti u slikama
    Autor Kunic u forumu Umetnost
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 18.04.2012, 22:38

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •