Woody Allen (Vudi Alen)
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Woody Allen (Vudi Alen)



    Vudi Alen
    (rođen 1. decembar, 1935), je američki režiser, pisac i glumac. Pravo ime mu je Allen Stewart Konigsberg.
    Navikli smo da gledamo Vudija Alena kao glumca i režisera, koji je svojim specifičnim humorom i velikim opusom stekao brojne nagrade i veliki krug poštovalaca, što u filmskoj industriji, što među gledaocima.
    Međutim, u nekoliko navrata Vudi Alen se oprobao i kao pisac scenarija, eseja, kratkih proznih vrsta i pozorišnih komada, pri čemu je inspiraciju nalazio mahom u literaturi, filozofiji, psihologiji, judaizmu, evropskoj kinematografiji i Nju Jorku, u kome je rođen i u kome živi celog života.
    U središtu pažnje njegovih satiričnih komedija su njujorški intelektualci, koje prikazuje tragikomično "bez dlake na jeziku".

    Preuzeto sa neta

    RANI ESEJI

    Pred vama je nekoliko ranih eseja Vudija Alena. Poznih eseja nema, pošto mu je ponestalo opservacija. Možda će s godinama Alen razumeti još ponešto od života i zapisati to, a zatim se povući u svoju spavaću sobu i ostati u njoj zanavek. Poput Bekonovih, Alenovi eseji su kratki i puni praktične mudrosti, iako prostor ne dozvoljava objavljivanje njegovog najdublje promišljenog dela, pod naslovom Pogled s vedrije strane.

    Povodom jednog drveta, uočenog u leto

    Među svim čudima prirode, drvo u leto je možda najznamenitije uz mogući izuzetak losa koji u gamašama peva Prigrljiva moja. Pogledajte samo lišće, tako zeleno i listasto (ukoliko nije takvo, nešto nije u redu). Obratite pažnju na to kako grane sežu u nebo kao da kažu: Iako sam samo grana, ipak bih volela da sakupljam priloge za socijalno ugrožene. A kakve li raznolikosti! Je li ono drvo tamo omorika ili jablan? Ili gigantska sekvoja? Ne, bojim se da je to ponositi brest, i da ste još jednom napravili od sebe magarca.
    Naravno, za minut biste znali svo drveće da ste detlić, čedo prirode, no tada bi već bilo prekasno i nikada ne biste uspeli da pokrenete svoj automobil.
    Ali zbog čega je drvo toliko upadljivo lepše od potoka koji žubori, kad smo kod toga? Zbog toga što svojom uzvišenom pojavom nemo svedoči o inteligenciji daleko većoj od bilo koje zemaljske, posebno pod ovom administracijom. Kao što pesnik reče: Samo Bog može da napravi drvo verovatno zbog toga što je veoma teško pronaći način kako da se pričvrsti kora.
    Jednom se jedan drvoseča spremao da poseče drvo, kad primeti na njemu urezano srce s dva imena unutra. Odloživši sekiru, on odluči da ne poseče drvo, pa ga pretesterisa. Poenta ove priče mi izmiče, iako je šest meseci kasnije drvoseča bio novčano kažnjen zbog toga što je jednog patuljka podučavao kako se pišu rimski brojevi.

    O mladosti i starosti

    Prava zrelost ne procenjuje se prema starosti jedne osobe, već prema tome kako ona reaguje kada se probudi u širem centru grada u gaćama. Šta su godine, posebno ako živite u iznajmljenom stanu? Valja se setiti da svako životno doba nudi odgovarajuće darove, dok, ukoliko ste mrtvi, nije baš lako pronaći prekidač za svetlo. Glavni problem u vezi sa smrću, uzgred budi rečeno, jeste strah da možda nema života posle nje misao koja vodi u očaj, posebno one koji su se potrudili da se obriju. Tu je, takođe, i strah da život posle smrti postoji, ali niko ne zna gde se on može pronaći.
    Pozitivno je pak to što je smrt jedna od malobrojnih stvari koje se lako mogu obaviti ležeći.
    Razmislimo, dakle: da li je starost zaista tako strašna? Nije ako ste savesno prali zube! A zašto ne postoji sklonište od pomamnog juriša godina? Ili dobar hotel u centru Indijanapolisa? No, dobro.
    Rečju, najbolje je da se čovek ponaša kako dolikuje njegovom dobu. Ako imate šesnaest godina ili manje, nastojte da ne oćelavite. S druge strane, ako ste prevarili osamdesetu, smatra se izuzetno prikladnim da se vučete niz ulicu, stežete papirnu kesu i mrmljate: Kajzer će ukrasti moju žicu. Upamtite, sve je relativno ili bi bar trebalo da bude. Ukoliko nije, moraćemo da krenemo ispočetka.

    O štedljivosti

    U probijanju kroz život izuzetno je važno stvarati fondove i čovek nikada ne bi trebalo da troši novac ni na kakve gluposti kao što su sok od kruške ili šešir od čistog zlata. Nije sve u novcu, no on je ipak korisniji od zdravlja. Na kraju krajeva, ne može čovek da uđe u kasapnicu, kaže mesaru: Pogledaj samo moj preplanuli ten, a sem toga ja ne znam šta je to prehlada, i potom očekuje da mu ovaj proda određenu količinu svoje robe. (Izuzev, naravno, ako je mesar idiot.) Novac je bolji od siromaštva, makar i samo iz finansijskih razloga. Ne, njime se ne može kupiti sreća. Uzmimo slučaj mrava i cvrčka: cvrčak je celog leta svirao, dok je mrav radio i štedeo. Kada je stigla zima, cvrčak nije imao ništa, ali se mrav žalio na bolove u grudima. Život insekata je težak. A nemojte misliti ni da se miševi posebno divno provode.
    Stvar je u tome što je svakom od nas potrebno gnezdo u kome se možemo sklupčati, ali ne i kada smo u nekom svečanijem odelu.
    Konačno, treba imati na umu da je lakše potrošiti dva dolara nego uštedeti jedan. I za ime boga, nemojte ulagati novac ni u jedno akcionarsko preduzeće u kome se jedan od partnera zove Frenči.

    O ljubavi

    Da li je bolje voleti ili biti voljen? Ni jedno ni drugo, ako vam holesterol premašuje šest stotina. Pod ljubavlju, naravno, podrazumevam romantičnu ljubav ljubav između muškarca i žene, pre nego ljubav majke i deteta ili dečaka i njegovog psa ili dvojice konobara.
    Veličanstveno je to što zaljubljen čovek neprestano oseća želju da peva. Ovome se mora odoleti po svaku cenu, a treba se pobrinuti i za to da se uspaljeni mužjak spreči da govori reči pesama. Biti voljen, naravno, drugačije je nego kada vam se dive, pošto se čoveku možemo diviti i izdaleka, ali kada nekog volite, suštinski je važno da budete u istoj prostoriji s tom osobom šćućureni iza zavese.
    Da bi neko bio zaista dobar ljubavnik, dakle, nužno je da bude jak i u isto vreme nežan. Koliko jak? Pretpostavljam da je dovoljno da bude u stanju da podigne pedeset funti. Imajte na umu i to da je voljena osoba za onog ko je voli uvek nešto najdivnije što se da zamisliti, premda neznanac možda ne bi bio u stanju da je razlikuje od girice. Lepota je u očima onog ko gleda. Ako onaj ko gleda nešto slabije vidi, može da priupita najbližu osobu koje od devojaka dobro izgledaju. (istina, one najljupkije su gotovo uvek i najdosadnije i zbog toga neki ljudi smatraju da Boga nema.)
    Ljubavne radosti traju samo tren, pevao je trubadur, ali ljubavni bol traje večno. Ova pesma umalo nije postala hit, ali je melodija previše podsećala na Jenki Dudl Dendi.

    O skakutanju kroz čestar i branju ljubičica

    To nije nimalo zabavno i sklon sam da preporučim ma koju drugu aktivnost. Probajte da posetite bolesnog prijatelja. Ukoliko je to nemoguće, pogledajte neku predstavu ili uđite u prijatnu toplu kadu i čitajte. Sve je bolje nego da se pojavite u čestaru s jednim od onih praznjikavih osmeha i krenete da sakupljate cveće u korpu. Sledećeg trenutka postajete svesni da ste počeli da skakućete tamo-amo. A i šta da radite sa ljubičicama kad ih poberete? Pa, staviću ih u vazu, kažete. Glupog li odgovora. U današnje vreme čovek lepo pozove cvećara telefonom naruči ono što želi. Neka on skakuće kroz čestar, on je plaćen za to. Na taj način, ako naleti oluja s grmljavinom ili se ispreči kakva košnica, cvećar je taj koji će biti odnet na Sinajsku goru.
    Nemojte da zbog ovoga zaključite da ja ne umem da osetim radosti prirode, iako sam došao do zaključka da je za vreme godišnjeg odmora teško uticati četrdeset osam sati u zabavnom parku zarad puke razonode. No to je sasvim druga priča.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Woody Allen

    DA SU IMPRESIONISTI BILI ZUBARI...
    (fantazija koja ispituje transpoziciju temperamenta)

    Dragi Teo,
    Hoće li se život ikad prema meni poneti lepo? Skrhan sam od očaja! Glava mi puca! Gospođa Sola Švimera tuži me zato što sam joj most napravio po sopstvenom osećanju, a ne tako da odgovara njenim nakaradnim ustima. Tako je! Ne mogu ja da radim po porudžbini kao tamo neki trgovac! Namerio sam da njen most bude ogroman i talasast, sa neobuzdanim, eksplozivnim zubima koji će mi kao plamen palacati na sve strane! A ona je iznervirana zato što ne može da joj stane u usta! Ta glupa buržujka, dođe mi da je razvalim! Pokušao sam da uguram veštačka nepca ali štrče kao luster sa sto sijalica. Svejedno, mislim da je lep. A ona tvrdi da ne može da žvaće! Šta me briga može li ili ne može! Teo, neću moći ovo još dugo da izdržim! Ponudio sam Sezanu da delimo ordinaciju, ali on je star, slab, više nije u stanju da drži instrumente, pa mu ih moramo vezivati za zglobove, a tada postane neprecizan i kad ih stavi u usta, više zuba izbije nego što spase. Šta da činim?

    Vinsent

    Dragi Teo,
    Ove nedelje sam napravio nekoliko rendgenskih snimaka zuba za koje mislim da su dobri. Dega ih je video i iskritikovao. Kaže da je kompozicija loša. Sve šupljine bile su nagurane u donjem levom uglu. Objasnio sam mu da usta gospođe Slotkin baš tako izgledaju, ali nije hteo ni da čuje! Rekao je da su ramovi grozni i da je mahagoni pretežak. Kad je otišao, iscepao sam snimke na sitne komadiće! I kao da to nije bilo dovoljno, pokušao sam da gospođi Vilmi Zardis očistim korenske kanale, ali u sred posla klonuh duhom. Shvatih iznenada da ne želim da čistim kanale! Zajapurio sam se i zavrtelo mi se u glavi. Izjurio sam iz ordinacije na svež vazduh gde sam mogao da dišem! Ležao sam u nesvesti nekoliko dana i probudio se na obali mora. Kad sam se vratio, još uvek je sedela na stolici. Završio sam njena usta iz osećanja obaveze, ali nisam sebe mogao naterati da ih potpišem.

    Vinsent

    Dragi Teo,
    Opet mi treba gotovine. Znam kakav sam ti teret, ali kome da se obratim? Treba mi novca za materijal! Sad radim gotovo isključivo sa zubnom niti, improvizujem u hodu i rezultati su uzbudljivi! Bože! Nemam ni prebijene pare za novokain! Danas sam vadio zub jednom pacijentu i morao sam da ga uspavam tako što sam mu čitao Drajzera. Pomozi mi.

    Vinsent

    Dragi Teo,
    Odlučih da delim ordinaciju sa Gogenom. On je dobar zubar koji se specijalizovao za protetiku i izgleda da mu se dopadam. Pohvalno se izrazio o mom radu na gospodinu Džeju Gringlasu. Ako se sećaš, popravio sam mu donju sedmicu, a onda mi se plomba nije dopala i pokušao sam da je izvadim. Gringlas nije hteo da popusti i dospeli smo na sud. Postavilo se pitanje pravnog vlasništva i, po savetu mog advokata, tužio sam ga za ceo zub i tražio nagodbu za plombu. E pa, neko ju je video u uglu ordinacije i sad hoće da je izlože! Već pominju i retrospektivu!

    Vinsent

    Dragi Teo,
    Mislim da grešim što delim ordinaciju sa Gogenom. On je poremećen čovek. Pije lavoris u velikim količinama. Kad sam ga optužio za to razbesneo se i skinuo moju diplomu stomatologa sa zida. Kad se malo primirio, ubedio sam ga da pokuša da plombira zube u prirodi, pa smo radili na jednoj livadi okruženi zelenilom i zlatom. Stavio je navlake gospođici Anđeli Tonato, a ja sam gospodinu Luisu Kaufmanu stavio privremenu plombu. Eto, radili smo zajedno na otvorenom! Nizovi bleštavobelih zuba na suncu! A onda je dunuo vetar i oduvao periku gospodina Kaufmana u grmlje. Pojurio je za njom i oborio Gogenove instrumente na zemlju. Gogen je okrivio mene i pokušao da me udari, ali je greškom gurnuo gospodina Kaufmana na bušilicu sa visokim brojem obrtaja. Gospodin Kaufman je proleteo kraj mene na muvi i sa sobom odneo gospođicu Tonato. Ishod je ovakav, Teo – Rifkin, Rifkin, Rifkin i Meder su mi blokirali prihode. Pošalji što god možeš.

    Vinsent

    Dragi Teo,
    Tuluz-Lotrek je najtužniji čovek na svetu. Želeo bi da bude veliki zubar više no išta na svetu, ima talenta, ali je prenizak da bi mogao da dohvati usta pacijenta i isuviše ponosan da bi se nešto popeo. Sa rukama iznad glave pipka naslepo po njihovim usnama, a juče je, umesto da stavi navlake na zube gospođe Fitelson, navlaku stavio na bradu. Pored toga, moj stari prijatelj Mone pristaje da radi samo jako, jako velika usta, dok je Sera, koji je prilično ćudljiv, razvio metod čišćenja jednog po jednog zuba sve dok ne sagradi ono što zove „puna, sveža usta“. U tome ima neke arhitekturalne stamenosti, ali da li je to stomatologija?

    Vinsent

    Dragi Teo,
    Zaljubio sam se. Kler Memling je došla prosle nedelje na oralnu profilaksu. (Poslao sam joj dopisnicu na kojoj stoji da je prošlo šest meseci od poslednjeg čišćenja, iako je prošlo tek četiri dana) Teo, ona me dovodi do ludila!! Divlja želja!! Njen otisak! Nikad nisam video takav otisak! Njeni se zubi savršeno poklapaju! Ne kao kod gospođe Itkin, čija je donja vilica za čitava tri centimetra isturena u odnosu na gornju pa njen zagriz liči na vukodlakov! Ne! Klerini zubi se tačno preklapaju! Kad se tako šta dogodi, znaš da postoji Bog! A ipak nije previše savršena! Niti tako bezgrešna da bi bila nezanimljiva. Donja devetka i jedanaestica su joj razmaknute! Desetku je izgubila tokom adolescencije. Odjednom, bez ikakvog upozorenja ostala je šupljina. Izvađena je prilično lako (tačnije, ispala je dok je Kler govorila) i nikad nije izrasla nova. "Ništa ne može da zamenii donju desetku" rekla mi je "Ona je bila više od zuba, bila je moj život sve do tog trenutka!" Što je bivala starija, o zubu se sve ređe govorilo, pa mislim da je bila voljna da mi o njemu govori zato što ima poverenja u mene. O, Teo, ja je volim.
    Gledao sam joj danas u usta i ponovo sam bio nervozni mladi student stomatologije, tamponi i ogledala su mi ispadali iz ruku. Posle sam je obgrlio da bih joj pokazao kako da pere zube. Mala ludica je navikla da četkicu drži mirno a da glavom maše tamo-amo. Sledećeg četvrtka daću joj anesteziju i zaprositi je.

    Vinsent

    Dragi Teo,

    Gogen i ja smo se ponovo posvađali i on je otišao na Tahiti! Uznemirio sam ga baš usred vađenja zuba. Stavio je gospodinu Natu Feldmanu koleno na grudi a klještima dohvatio njegov gornji desni kutnjak. Nastupila je uobičajena borba i bio sam te nesreće da uđem i pitam Gogena da li je video moj filcani šešir. Pošto sam ga omeo, Gogen je olabavio stisak, a Feldman je tu grešku iskoristio, iskočio sa stolice i strugnuo iz ordinacije. Gogen je pomahnitao! Držao mi je glavu pod rendgenom punih deset minuta, i nekoliko sati posle toga nisam mogao da skladno trepnem. Sad sam usamljen.

    Vinsent

    Dragi Teo,

    Sve je izgubljeno! Pošto je danas dan kada sam planirao da zaprosim Kler, bio sam malčice napet. Izgledala je prelepo u beloj haljini od organdina, sa slamnatim šeširom i desnima koje se povlače. Dok je sedela u stolici sa cevi za usisavanje pljuvačke u ustima, srce mi je udaralo kao ludo. Pokušao sam da budem romantičan. Prigušio sam svetlo i pokušao da skrenem razgovor na vesele teme. Oboje smo uzeli malo anestezije. Kad mi se učinilo da je nastupio pravi trenutak, pogledao sam je pravo u oči i rekao: "Molim, ispljunite".
    A ona se nasmejala! Da, Teo! Nasmejala mi se i onda se razbeseila! "Zar mislite da bih mogla da ispljunem takvom čoveku kao sto ste vi? Kakva ujdurma!"
    Rekao sam "Molim vas, ne razumete". Ona je rekla "Razumem i te kako! Ne bih mogla da ispljunem nikom sem ortodontu sa dozvolom! I sama pomisao da bih mogla ovde da ispljunem! Dalje od mene!"
    I s tim rečima istrča napolje plačući. Teo! Hoću da umrem! Gledao sam svoj lik u ogledalu i hoću da ga razbijem! Da ga razbijem! Nadam se da si dobro.

    Vinsent

    Dragi Teo,

    Da, istina je. Uvo koje se prodaje u prodavnici trikova braće Flajsman je moje. Mislim da sam glupo postupio ali hteo sam prosle nedelje da pošaljem Kler rođendanski poklon, a sve je bilo zatvoreno.
    Ma, dobro. Ponekad poželim da sam poslušao oca i postao slikar. Nije uzbudljivo, ali dobro se živi.

    Vinsent
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Woody Allen

    Osamdeset posto života sastavljeno je od razmetanja. Hrabrost izražavamo bezbrojnim sitnicama kad ispunjavamo svoje obaveze ili iskušavamo nove stvari koje bi nam mogle poboljšati život. Mnogi se ljudi pribojavaju rizikovati i više im se sviđa prazan, predvidljiv život koji se uvijek iznova ponavlja.

Slične teme

  1. Filmovi Vudi Alena, volite ih ili ne?
    Autor SQUAW u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 06.10.2019, 11:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •